Image
Fundacja GŁOS GŁUCHYCH
Zbudujemy razem ekosystem informacyjny, gdzie głos Głuchych będzie brzmiał głośno i będzie widoczny.
Social Media

Decyzje w twoich rękach

W tym odcinku skupiam się na pytaniu, jak rozpoznać, czy decyzja została podjęta samodzielnie. Przedstawiam przykład.
  • Masz się dobrze?
  • Tak, mam się dobrze. Mój lekarz zezwolił mi na picie kawy, ale znalazłam informacje w Internecie, które mówią coś innego, i teraz jestem zdezorientowana i przerażona.
  • Rozumiem, że ważne jest, co mówi lekarz, i że także próbujesz ocenić, jak się czujesz po wypiciu kawy. To jest normalne. Jednak im więcej informacji zbierasz przez Internet, tym bardziej możesz być ograniczona w podejmowaniu własnych decyzji. Warto bronić swojego prawa do samodzielnej oceny stanu zdrowia i podejmowania decyzji.
  • Dobrze, że mi to powiedziałaś. Dziękuję. Dokładnie tak. Nie ma potrzeby, abym się martwiła. Wystarczy, że monitoruję swój stan zdrowia. 
Ważną rolę w procesie podejmowania decyzji odgrywa samoświadomość własnych potrzeb i oczekiwań. Nie powinno się podejmować decyzji bez odpowiedniego namysłu, jedynie bazując na potrzebach innych, którzy mają odmienne potrzeby. Każdy z nas jest inny. Podejmowanie właściwych decyzji polega na ocenie własnych potrzeb, podczas gdy inni dokonują takiej samej oceny ich potrzeb. Proces podejmowania decyzji nie jest działaniem grupowym.

Zbudujemy razem ekosystem informacyjny, gdzie głos Głuchych będzie brzmiał głośno i będzie widoczny.