Image
Fundacja GŁOS GŁUCHYCH
Zbudujemy razem ekosystem informacyjny, gdzie głos Głuchych będzie brzmiał głośno i będzie widoczny.
Social Media

DeafSpace

  • Uniwersytet Gallaudeta
  • Znak migowy Gallaudeta
  • Pomnik Thomasa Hopkinsa Gallaudeta i Alice Cogswell
  • Osoby zaangażowane w działalność dla osób Głuchych
  • Protest studentów “Głuchy Prezydent teraz” w 1988 roku
  • Hala sportowa
W tym odcinku krótko opowiem o mojej wizycie na amerykańskim Uniwersytecie Gallaudeta. Dzięki przewodniczce dowiedziałam się wielu fascynujących faktów, a dzisiaj chciałabym podzielić się jednym z nich dotyczącym DeafSpace. 

Czym właściwie jest DeafSpace?
Zanim pokażę zdjęcia z Uniwersytetu, odpowiedzmy na to pytanie. DeafSpace zostało zaprojektowane w celu stworzenia przestrzeni uwzględniającej specyficzne potrzeby osób głuchych. W Uniwersytecie Gallaudeta opracowano koncepcję DeafSpace. Przedstawię trzy przykłady.

Siedzenie w formie koła
Na zdjęciu widoczne jest siedzenie w formie koła, które znajduje się na terenie Uniwersytetu Gallaudeta i doskonale nadaje się do komunikacji wizualnej między osobami używającymi języka migowego. Z ciekawości chciałabym zapytać, czy w Polsce istnieje podobny projekt? Jeśli masz na ten temat informacje, proszę zostaw wiadomość.

W mojej roli lektora języka migowego korzystałam z układu siadania w kole i nauczałam tego kursantów. Dzięki temu mogą nawiązywać kontakt wzrokowy podczas nauki języka. Wiem również, że krzesła ustawione w kształcie litery U, ale umieszczone w kącie, mogą utrudniać komunikację wizualną. Uniwersytet Gallaudeta stosuje metodę siadania w kole. Czy jest coś podobnego w Polsce?

Szerokie schody
Drugie zdjęcie przedstawia szerokie schody,
które pozwalają osobom głuchym używać języka migowego poruszając się w pewnej odległości od siebie. Wąskie schody nie pozwalają osobom stać równolegle. Szerokie schody umożliwiają dwóm osobom mijanie się, co jest wygodne i praktyczne. Czy widziałeś coś podobnego w Polsce?

W mojej szkole w Lublinie są podobne schody, ale nie zdawałam sobie sprawy, że to jest dobry projekt przestrzeni dla osób głuchych. Dopiero po wizycie na amerykańskim uniwersytecie dowiedziałam się o takim projektowaniu. Czy w Polsce istnieją szerokie schody, które ułatwiają komunikację wizualną?

Specjalne ściany zbudowane ze szkła
Trzecie ciekawe zdjęcie przedstawia specjalne ściany zbudowane ze szkła,
które zapewniają komunikację wizualną podczas przechodzenia korytarzem, drzwi otwierają się automatycznie. W tradycyjnie zbudowanych budynkach słońce może nas oślepiać lub we wnętrzu może być zbyt ciemno. Na Uniwersytecie Gallaudeta istnieje projekt, który rozwiązuje ten problem. Dzięki szklanym ścianom, pomaga utrzymać odpowiednią jakość widzenia. Dzięki nim nasze oczy widzą wewnątrz budynku tak samo, jak przed wejściem do budynku lub po wyjściu. Ściany ze szkła wprowadzają światło do wnętrza budynku. Czy widziałeś coś podobnego w Polsce?

Zbudujemy razem ekosystem informacyjny, gdzie głos Głuchych będzie brzmiał głośno i będzie widoczny.