Image
Fundacja GŁOS GŁUCHYCH
Zbudujemy razem ekosystem informacyjny, gdzie głos Głuchych będzie brzmiał głośno i będzie widoczny.
Social Media

Długi

W tym odcinku skoncentruję się na wyrazie 'długi'. Czasami w polskim języku migowym znak 'długi' (wskaż na całą rękę) może nie zawsze odpowiadać kontekstowi. Przyjrzymy się temu na przykładach.

"Długi" jako przedmiot
Kupiłam niedawno długi, skórzany płaszcz. Znak długi 'wskaż na całą rękę' nie jest odpowiedni. Powinniśmy użyć znak 'długi' w kontekście długości płaszcza.

"Dług" jako kwota pożyczona
Po nagłych wydatkach związanych z remontem domu, zaciągnęłam dług. Długi (wskaż na całą rękę) nie pasuje tutaj. Zamiast tego użyjemy 'długi' w dwóch formach: okręgu  na przedramieniu lub C zwróconego do przodu.

"Spłacać dług" jako wdzięczność i odwzajemnienie się
Chcę spłacać dług wdzięczności za wszelkie wsparcie, które otrzymałam w trudnych chwilach mojego życia. Nie migamy dosłownie 'spłacać dług'. Powinniśmy zamigać to jako JA-CHCIEĆ ODWDZIĘCZYĆ WZAJEMNIE.

"Niedługo" jako wkrótce
Dodajemy 'nie' do słowa 'długi', co daje 'niedługo'.
  • Czekajcie, te dwa jelenie niedługo zaczną walczyć.
W tym kontekście nie używamy znaku "niedługo" (nie-długi). Znak migowy "zaraz" jest bardziej adekwatny do opisu krótkiego odcinka czasu.

Po przeanalizowaniu przykładów, znak 'długi' jako 'wskaż na całą rękę' nie zawsze jest odpowiedni do kontekstu w języku migowym. W różnych kontekstach może symbolizować: długość płaszcza, okrąg na przedramieniu, literę C zwróconą do przodu, wzajemne odwdzięczenie się oraz znak 'zaraz'.

Zbudujemy razem ekosystem informacyjny, gdzie głos Głuchych będzie brzmiał głośno i będzie widoczny.