Image
Fundacja GŁOS GŁUCHYCH
Zbudujemy razem ekosystem informacyjny, gdzie głos Głuchych będzie brzmiał głośno i będzie widoczny.
Social Media

Pępek świata

Samo słowo 'pępek' odnosi się do śladu po pępowinie tuż po narodzinach. To powszechnie znane, że każdy człowiek posiada tę część ciała. Teraz, gdy połączymy je z 'pępek świata', uzyskamy zupełnie nowe znaczenie. Chętnie wyjaśnię więcej.

"Pępek świata" w pozytywnym kontekście
Przykładem może być pewien członek rodziny, który nie tylko troszczy się o dziecko, ale również obsypuje je różnorodnymi przyjemnościami. Dziecko czerpie z tego radość. Jest otoczone uroczą opieką. Jego matka odczuwa, że dla członków rodziny jest ono wyjątkowe, bardziej niż dla innych. Traktuje je jak najważniejszą istotę na świecie, umieszczając je na pierwszym miejscu. Ich podejście do dziecka przypomina, że dla nich jest ono jak pępek świata.
 
"Pępek świata" w negatywnym kontekście
W szkole wyróżnia się pewna lekkomyślna nastolatka o trudnym charakterze. Traktuje osoby o skromnym usposobieniu jak służbę, np. prosząc kogoś o wzięcie jej plecaka czy zakupienie napoju. Zachowuje się władczo. Podczas wspólnego odrabiania prac domowych bez skrupułów korzysta z pracy innych. Bez wstydu wyjaśnia, dlaczego nie utrzymuje kontaktu z osobami o niższym statusie społecznym. Ktoś próbuje ją przywrócić do porządku, wspominając o złym traktowaniu innych. Zauważa, że ma bogactwo dzięki swoim rodzicom. Określamy ją mianem pępka świata, ze względu na jej zachowanie pyszne i dumne jak u królowej.
 
Podsumowując, termin 'pępek świata' przyjmuje różne znaczenia w zależności od kontekstu. W przypadku traktowania innych osób jako najważniejszych, na przykład celebrytów. Zachowanie przejawia się po stronie ludzi. Wskazuje to na tendencję do uważania siebie za najważniejszą osobę na świecie. Niesie ze sobą negatywne konotacje.

Zbudujemy razem ekosystem informacyjny, gdzie głos Głuchych będzie brzmiał głośno i będzie widoczny.