Image
Fundacja GŁOS GŁUCHYCH
Zbudujmy razem ekosystem informacyjny o społeczności głuchych, w którym głos głuchych będzie brzmiał głośno.
Social Media

Muszę czy chcę się uczyć języka polskiego?

Język migowy jest pierwszym językiem osób Głuchych, ułatwia fundamentalną formę komunikacji niezależną od umiejętności posługiwania się językiem polskim. Żyjemy w społeczeństwie, gdzie dominuje język polski. Już od szkoły podstawowej lub w rodzinie często słyszymy, że "musimy nauczyć się języka polskiego". Nawet w dorosłym czy zawodowym życiu często mówimy do siebie, że "muszę dobrze pisać po polsku". Niektórzy z nas decydują się nawet na kursy języka polskiego dla osób Głuchych. Mimo to, często czujemy frustrację, że wciąż nie piszemy po polsku dobrze.

Niestety, kiedy nakładamy na siebie presję poprzez użycie słowa "muszę", później ta presja może prowadzić krótką drogą do poczucia winy, że nie potrafimy nauczyć się czy pisać po polsku. Poczucie winy z kolei może prowadzić do wątpienia we własne możliwości, czy braku sił do podejmowania nowych zadań. Obniżamy poczucie własnej wartości. W końcu może to prowadzić do obniżenia sił.

Jak można zmienić tę sytuację?
Kiedy usłyszysz kogoś mówiącego, albo sam zaczniesz myśleć, że "musisz się uczyć polskiego", zastanów się nad tym. Nie musisz się uczyć obowiązkowo, to jest Twój wybór. To prosta zmiana, ale jakże istotna. Czyli odrzucamy "muszę" i zmieniamy to stwierdzenie na "chcę się uczyć". Dlaczego chcesz się uczyć języka polskiego?Ponieważ chcę lepiej komunikować się z osobami znającymi ten język, bo może ułatwić mi życie zawodowe lub osobiste. Z tego powodu chcę się uczyć polskiego.
 

Zbudujmy razem ekosystem informacyjny o społeczności głuchych, w którym głos głuchych będzie brzmiał głośno.