Image
Fundacja GŁOS GŁUCHYCH
Zbudujmy razem ekosystem informacyjny o społeczności głuchych, w którym głos głuchych będzie brzmiał głośno.
Social Media

Słowna iluzja

Cześć!
Codziennie spotykamy polskie słowa, których nie używamy, ponieważ język polski nie jest naszym pierwszym językiem. Na co dzień posługujemy się językiem migowym. Czasami nieprawidłowo interpretujemy te słowa, a one mają inne znaczenie niż nam się wydaje, co prowadzi do błędów w komunikacji.

Czy faktura to fakt?

Patrząc na ruch mowy wydaje nam się, że ktoś powiedział faktura, ale kiedy spojrzymy na niego, to on miga znak fakt. W początkowym słowie jest "fakt", a na końcu "ura". Połączenie tych wyrazów nadaje im odmienne znaczenie. Tak naprawdę, migamy znak jak “obliczanie” albo jedną rękę układamy w literę “M” a drugą w “F” i od zewnątrz litera “F” puka w “M”. Odnosi się to do dokumentu potwierdzającego sprzedaż towarów, nie ma to nic wspólnego ze słowem “fakt”.

Czy urlop okolicznościowy to “urlop oka”?

Czy to oznacza wolny czas związany z oczami, na przykład u okulisty, czy może operację oka? Nie, to nie oznacza urlopu związanego z okiem. Raczej jest to urlop, który można wziąć z powodu ważnych wydarzeń życiowych, takich jak ślub, narodziny dziecka czy pogrzeb. Następuje on w związku z ważnymi życiowymi wydarzeniami.

Czy przebieg to bieg?

Widzimy końcówkę wyrazu "przebieg", czyli "bieg", co sugeruje aktywność fizyczną związaną z bieganiem. Jednak nie migamy "bieg" jako "przebieg". W rzeczywistości oznacza to rozwój lub sposób, w jaki coś się odbywa w czasie. Dla słowa "przebieg" używamy znaku zbliżonego do “bandażu”.

Czy wkrótce to krótkie?

Podobnie słowo "wkrótce" brzmi jak "krótkie", ale nie jest to właściwe oznaczenie. Tak migamy poprawnie wskaż w dół jako "pojawia coś po upływie krótkiego czasu". Jak widzimy, nie zawsze możemy wydedukować znaczenie migowego znaku z samego kontekstu. Przed jego użyciem warto sprawdzić dokładne znaczenie danego słowa, na przykład za pomocą Internetu lub poprzez zapytanie innych osób. Dzięki temu unikniemy błędów lub nieporozumień w komunikacji.

Zbudujmy razem ekosystem informacyjny o społeczności głuchych, w którym głos głuchych będzie brzmiał głośno.