Image
Fundacja GŁOS GŁUCHYCH
Zbudujemy razem ekosystem informacyjny, gdzie głos Głuchych będzie brzmiał głośno i będzie widoczny.
Social Media

Odpowiedzi do ankiety

Czy to, że osoby, nie mogą mówić oznacza, że nie potrafią się wyrażać?

Definicja słowa “głos” ma różne znaczenia. Może pomyślałeś, że głos to dźwięk wydany przez istoty żyjące, albo zdolność mówienia albo oddanie głosu w wyborach sejmowych. Tylko to? 

Nie. Niektóre osoby głuche nie potrafią mówić, ale mają swoją ekspresję, uczucia, myśli, mogą samodzielnie podejmować decyzje. Nazywamy to GŁOSem.

Czy małe dziecko nie potrafi samodzielnie podejmować decyzji w wyborze zabaw?

Dzieci bawią się na sali zabaw. Jedno z nich chce się bawić z głuchym dzieckiem w swoją zabawę. Głuche dziecko pomyślało, że nie lubi tej zabawy i nie chce się w nią bawić, jednak ze względu na barierę językową nie wyraziło tego na głos i niechętnie poszło za słyszącym dzieckiem. Potrzeba głuchego dziecka nie została ujawniona.

Głuche dziecko może jednak odmówić słyszącemu, bo nie chce się bawić w tę zabawę. Dzieci mogą spróbować ustalić wspólną zabawę, satysfakcjonującą dla obu stron. W takim wypadku potrzeba głuchego dziecka zostanie zrealizowana.

Czy głuchy student nie może dołączyć do dyskusji prowadzonej przez słyszących studentów?

W trakcie dyskusji pomiędzy słyszącymi studentami, głuchy student chce zabrać głos, jednak zanim zdążył się odezwać rozmowa potoczyła się w innym kierunku. Ze smutkiem rezygnuje ze zgłoszenia się. Jego wyrażenie myśli nie powiodło się. 

Podczas wymiany myśli między studentami głuchy student może zatrzymać ręką rozmowę i zamigać, następnie tłumacz języka migowego przetłumaczy wypowiedź na język foniczny. Treść wypowiedzi zależy od studenta, a nie od tłumacza. W ten sposób studentowi uda się wypowiedzieć.

Czy głuchy pracownik nie potrafi wyrażać własnego zdania pisemnie używając komputera?

Słyszący pracownik chce zapytać głuchego pracownika poprzez gadu gadu. A ten drugi zrozumie pytanie, ale zastanawia się nad poprawnym napisaniem odpowiedzi po polsku. Zajmuje mu to dużo czasu. A niecierpliwy słyszący podaje przewidywaną odpowiedź i głuchy potwierdza.

W trakcie udzielenia odpowiedzi głuchy stara pisać poprawnie i było to dla niego trudne. Prosi więc drugą osobę, która pomoże mu w sprawdzaniu pisowni. Wtedy głuchy może odpowiedzieć na pytanie tak jak chce.

Czy głusi rodzice nie potrafią podejmować decyzji w wychowaniu swojego dziecka?

Słysząca babcia chce wychowywać wnuka na własnych zasadach. Wywiera wpływ na głuchych rodziców tego dziecka, żeby oni naśladowali zasady wychowania stosowane przez babcię. Oni zgadzają się, bo uważają, że babcia jest słysząca i wie dużo.

W sprawie wychowania dziecka głusi rodzice mogą odmówić babci i samodzielnie podejmować decyzje. W ten sposób rodzice będą przekazywać dziecku swoje własne myśli, uczucia i wychowywać je w zgodzie z własnymi przekonaniami.

Zbudujemy razem ekosystem informacyjny, gdzie głos Głuchych będzie brzmiał głośno i będzie widoczny.