Image
Fundacja GŁOS GŁUCHYCH
Zbudujemy razem ekosystem informacyjny, gdzie głos Głuchych będzie brzmiał głośno i będzie widoczny.
Social Media

Prezentacja fundacji GŁOS GŁUCHYCH

Dorota: Witam. Mój znak migowy *DDD*. Nazywam się Dorota Ahsan.

Magda: Witam. Mam na imię Magda Pilch. Mój znak migowy to *kciuk na policzkach*

D: Internet jest obecnie bardzo popularny i można w nim znaleźć mnóstwo informacji. Okazuje się jednak, że informacje dotyczące osób głuchych nie są szeroko rozpowszechnione. Przytoczę tu 3 przykłady.

M: Ja wiem, że w danym teatrze jest spektakl z językiem migowym i mówię o tym drugiej osobie,a ta osoba wcześniej o tym nie wiedziała, albo jest kurs języka polskiego dla głuchych, ja dowiaduję się o tym przypadkiem od kogoś. Ktoś coś wie, ja o tym nie wiem i odwrotnie ja wiem o czymś, kolega nie ma o tym pojęcia. Niestety jest problem z przepływem informacji.

D: Głusi absolwenci po ukończeniu szkoły chcą się dalej rozwijać, znaleźć dobrą pracę blisko swojego miejsca zamieszkania. Myślą, że w ich mieście nie ma miejsc, w których będą mogli uczyć się zawodu z tłumaczem języka migowego, a tak naprawdę są takie miejsca, tylko że oni nie mają o tym pojęcia.

M: Jeśli osoba słysząca chciałaby wejść do środowiska głuchych, poznać ich kulturę, język, ale nie ma kontaktu z osobami głuchymi, to od czego zacznie? Będzie przeszukiwać Internet, sprawdzać strony poświęcone głuchym, jednak szybko poczuje się zdezorientowana, bo stron jest wiele, łatwo się pogubić i trudno odnaleźć poszukiwaną konkretną informację.

D: Wraz z Magdą podjęłyśmy decyzję o założeniu fundacji przeznaczonej dla głuchych, którzy znają język migowy na różnym poziomie, słyszą na różnym poziomie i mówią na różnym poziomie. Zapraszamy Was tutaj. Słyszących pragnących integrować się ze środowiskiem głuchych też zapraszam tutaj.

M: Założyłyśmy fundację o nazwie GŁOS GŁUCHYCH. Jakie są cele fundacji?

D: Jak już wspomniałam informacji o głuchych jest dużo, ale są one niepełne, niekiedy mylące, często nie docierają do osób najbardziej zainteresowanych. My jako fundacja chcemy ten problem zlikwidować.

M: Jedni rozwijają się, mają osiągnięcia, a inni mimo włożonego wysiłku nie osiągają sukcesów. Dlatego my jako fundacja chcemy pomóc, aby życie tych osób było dobre, aby wyrównać im szansę.

D: Głusi żyją w swojej społeczności, słyszący w swojej, oddzielnie. My jako fundacja aspirujemy do tego, żeby te grupy połączyć, żeby udała się współpraca, i wymiana doświadczeń między nimi.

M: Jakie są możliwe działania fundacji?

D: Utworzyć stronę internetową, w której będzie można łatwo i szybko wyszukiwać informacje na temat głuchych. Taki komplet w jednym miejscu.

M: Stworzyć miejsce do spotkań dla głuchych i słyszących, do rozwoju, do omawiania różnych tematów np. ćwiczenia świadomości, rozwój psychiki i emocji,polepszenie wzajemnych relacji, zdrowe ciało, zdrowa żywność, jak rozwijać się dobrze w sferze zawodowej.

D: Może masz fundację, stowarzyszenie bądź prywatną firmę, albo pracujesz w instytucji państwowej, która skupia się na udostępnianiu informacji związanej z głuchymi dla głuchych. Jeśli myślicie o tym, jak uzyskać jak najwięcej odbiorców, jak zrobić, żeby informacja dotarła do jak największej liczby osób, możecie się do nas zgłosić, pomożemy, umieścimy na swojej stronie Wasze informacje. Dzięki temu Wasze zasięgi wzrosną, ludzie zwrócą uwagę na Was.

Zapraszamy do współpracy.

Zbudujemy razem ekosystem informacyjny, gdzie głos Głuchych będzie brzmiał głośno i będzie widoczny.